To kompozycja złożona z bardzo dobrej jakości paliwa bazowego, wzbogaconego pakietem dodatków uszlachetniających, które pomagają chronić oraz utrzymywać w czystości podzespoły silnika. Zapobiegają tworzeniu się osadów, redukują tarcie, poprawiają efektywność spalania. Dodatkowo zawierają inhibitory korozji, chroniące przed nadmiernym zużyciem metalowe części układu paliwowego. Zatem czy warto zapłacić nawet kilkadziesiąt groszy więcej za litr? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre silniki, zwłaszcza te w samochodach o sportowym zacięciu, np.
Shell V-Power.
Silnik na 98 ma wyższą kulturę pracy i jest elastyczniejszy a w trasie na zbiorniku zalanym 98 robie nawet do 50km więcej niż na 95. Jedni odczuwają wzrost mocy Dane są zbyt drogie i oto dlaczego inni lepszą pracę silnika, a jeszcze inni rzadsze wypalanie DPF. Różnica (najlepsze paliwo- najgorsze) na hamowni była rzędu niecałych 2km czyli granica błędu.
Czysty silnik czy… marketing?
Myślę że większość nowoczesnych silników potrafi się przestawić na 98 i jeździć lepiej. Nawet jeśli w instrukcji nie ma o tym słowa. Jak się tankuje na normalnych stacjach z dużym przerobem to nie ma najmniejszych problemów. Do Terrano cały czas wlewam Shell V-Power Diesel. Przez cały lipiec jednak jeździłem na paliwie, które dostałem od pewnego znajomego rolnika, który za parę usług odstąpił mi olej napędowy ze swojej przydomowej stacji paliw.
PB 95, Shell V-Power 95 i PB98. Warto przepłacać?
- Podobny efekt był jak pod fotelem przełączyłem zworkę na 86, ale wyraźnie słabł.
- Na oleju też nie oszczędzam i wlewam syntetyczny Shell Helix Ultra Racing 10W60.
- Kluczem do rynkowego sukcesu i serc kierowców ma być unikalna formuła paliwa, która zapewnia dokładne czyszczenie silnika z osadów.
- Shell obiecuje, że dzięki temu przywraca aż do 100 proc.
A co ciekawsze pamiętam, że taka v-power wypadła gorzej od zwykłej 95. Do tej pory lałem najzwyklejsze PB95, ale mam nowy samochód (Corolla E12, był wątek) i może warto by to zmienić. Jeśli chodzi o „firmowe” stacje, to postanowiłem tankować na Shellu. Z tego co wiem, to 95 z Shella Brytyjskie władze nie chcą kontynuować negocjacji z UE w sprawie Brexit i tak jest naszą „krajową” benzyną, wiec czy nie lepiej zalać 98 ze „zwykłego” Neste? No i jeszcze jedno, jaka jest różnica między 95, a 98, bo może w ogóle nie warto przepłacać? Oczywiście zawsze jest V-Power 95 na Shellu, ale jest droższe, no i pozostaje pytanie „czy warto”.
Na tym nie koniec, jesienią polscy kierowcy będą mogli sprawdzić kolejny, nowy rodzaj paliw z dodatkami zapobiegającymi osadzaniu się zanieczyszczeń i mającymi obniżać spalanie. – Nowa technologia Active pojawi się również w zimowej wersji olejów napędowych – informuje Małgorzata Bogacz, dyrektor ds. Suprema 98 jest benzyną z poprawionymi właściwościami przeciwstukowymi, wzbogaconą o pakiet dodatków uszlachetniających. Jest zalecana do stosowania w pojazdach z turbodoładowaniem. Korzyści to lepsze osiągi po oczyszczeniu jednostki z nagarów i niższe spalanie. Tylko… czy to może tak działać i nie zaszkodzi starym silnikom, które są w wielu miejscach „uszczelnione” nagarami?
– Czysta homeopatia – komentuje rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej, Wojciech Kulesza. – W starych silnikach, zaprojektowanych do pracy na etylinie, musimy używać specjalnego dodatku potasowego. Dawno temu taksówkarze dolewali do diesla 2% Mixolu i miało to wtedy sens, bo jeżdżono na oleju opałowym, który powodował zacieranie się sekcji tłoczących w pompach wtryskowych. Dziś, w nowoczesnych TDI z filtrami cząstek stałych, mogłoby to przyspieszyć zatykanie tych filtrów – dodał nasz ekspert.
Na 95 występowało by spalanie detonacyjne. Bzdur nie gadaj, bo wszystko zalezy od konkretnego silnika. Gdy to paliwo wyjeździłem i wlałem znów Shell V-Power Diesel to silnik momentalnie zapala. Różnica jaką dało się zauważyć to uruchamianie silnika. Musiałem albo dłużej kręcić rozrusznikiem albo dwa razy kręcić żeby silnik zapalił.
Nowe V-Power trafia na polskie stacje z charakterystyczną muszlą. W sobotę 9 września na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się impreza Przyszłość IOTA: Dlaczego Tangle Beat prognozy. Day, na której było mnóstwo przeróżnych atrakcji, a pogoda dopisała. Już kilkanaście minut po otwarciu bram pojawił się spory tłum.
Utrzymać zawory wlotowe w czystości, zapobiegać tworzeniu się osadów i poprawić wydajność jednostki napędowej. Poprawiać ekonomikę jazdy przez zmniejszenie strat energii w silnikach benzynowych i lepsze spalanie w silnikach Diesla. Lotos ma w swojej ofercie paliwa Dynamic.
Miałem nowego passka, to na tanim ON wchodzil w cykl wypalania co pareset km i cykl ten trwał strasznie dlugo, czesto musialem czekac ze zgaszeniem auta ilestam minut żeby dokończyl. Na premium ON praktycznie samochód nie wchodzi w wypalanie DPF na wolnych obrotach – wypala sie na bieząco podczas jazdy, moze ze 2 razy na pół roku zauwazylem ze odpala wypalanie. Zanieczyszczone zawory wlotowe zakłócają proces mieszania się paliwa z powietrzem. Efektem jest utrata mocy i spadek dynamiki. Mogą się też pojawić zakłócenia płynności pracy silnika.
Dodatkowo regularnie, zgodnie z instrukcją obsługi, co 10000km wymieniam olej w silniku. Na oleju też nie oszczędzam i wlewam syntetyczny Shell Helix Ultra Racing 10W60. Obecnie silniki mają czujniki spalania stukowego – więc może na tej podstawie. Na 98 każdy silnik chodzi ciszej, bo to paliwo po prostu wolniej się spala. Ten rolnik nie kupuje aby jakiegoś Biodiesla np.